Tapahtumakalenteri

Kansalliset kilpailut, MR-CUP 2014 3. osakilpailu, Pori27.3.2014
Taso I LJ2, Vierumäki28.3.2014
Taso I LJ2, Vierumäki29.3.2014
Keski-Pohjanmaan 17-v. ja veteraanien pm-kilpailut + kansalliset, Kalajoki29.3.2014
Kahvakuulaurheilun biathlon SM-kilpailut, Laukaa29.3.2014
Kansalliset kilpailut, Kerava29.3.2014
Taso I LJ2, Vierumäki30.3.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel3.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel4.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel5.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel6.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel7.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel8.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel9.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel10.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel11.4.2014
Masters SM-kilpailut, Oulu11.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel12.4.2014
Masters SM-kilpailut, Oulu12.4.2014
Kansalliset Lounais-Suomen 15/17-vuotiaiden pm-kilpailut, Parkano12.4.2014
Yleisen sarjan EM-kilpailut, Tel Aviv, Israel13.4.2014
Masters SM-kilpailut, Oulu13.4.2014
Leader Cup 1, kansalliset kilpailut, Tampere24.4.2014
SPNL:n kevätliittokokous, Vierumäki26.4.2014
Piirileiri Kurikassa26.4.2014
Kansalliset kilpailut, Cup, MR-CUP 2014 4. osakilpailu, Pori26.4.2014
Atleetti Cup, Cup, Rovaniemi26.4.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola28.4.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola29.4.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola30.4.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola1.5.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola2.5.2014
17-vuotiaiden EM-kilpailut, Ciechanow, Puola3.5.2014
Helsinki Open, kansalliset, Cup, Helsinki3.5.2014
Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen, jakso 88.5.2014
Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen, jakso 89.5.2014
Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen, jakso 810.5.2014
Kansalliset kilpailut, Rovaniemi10.5.2014
Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen, jakso 811.5.2014
Leader Cup 2, kansalllset kilpailut, Tampere15.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari17.5.2014
Itä-Suomen alueleiri, Parikkala17.5.2014
Kansalliset 17-v. ja veteraanien piirinmestaruuskilpailut, Alavus17.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari18.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari19.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari20.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari21.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari22.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari23.5.2014
Masters EM 2014, Kazincbarcika Unkari24.5.2014
17-vuotiaiden SM-kilpailut, Pori24.5.2014
17-vuotiaiden SM-kilpailut, Pori25.5.2014
Kansalliset kilpailut, MR-CUP 2014 5. osakilpailu, Pori29.5.2014
Yleiset PM-kilpailut ja Seurajoukkueiden PM-kilpailut, Vigrestad30.5.2014
Yleiset PM-kilpailut ja Seurajoukkueiden PM-kilpailut, Vigrestad31.5.2014
Yleiset PM-kilpailut ja Seurajoukkueiden PM-kilpailut, Vigrestad1.6.2014
Leirituli-tapahtuma, Vierumäki2.6.2014
Leirituli-tapahtuma, Vierumäki3.6.2014
Leirituli-tapahtuma, Vierumäki4.6.2014
Leirituli-tapahtuma, Vierumäki5.6.2014
Simo Saaren kansalliset muistokilpailut, Cup, Kalajoki14.6.2014
Kansalliset kilpailut, Kerava14.6.2014
Kansalliset kilpailut, Rovaniemi14.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä17.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä18.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä19.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä20.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä21.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä22.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä23.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä24.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä25.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä26.6.2014
Leader Cup 3, kansalliset kilpailut, Tampere26.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä27.6.2014
Eugeniusz Bryzekin muistokilpailut, Cup, Siedcle, Puola27.6.2014
20-vuotiaiden MM-kilpailut, Kazan, Venäjä28.6.2014
Eugeniusz Bryzekin muistokilpailut, Cup, Siedcle, Puola28.6.2014
Lasten Punttikoulu ja Särkänniemi tapaaminen, Tampere3.7.2014
Lasten Punttikoulu ja Särkänniemi tapaaminen, Tampere4.7.2014
Tempauksen ja työnnön SM-kilpailut, Rönni6.7.2014
Masters World Cup 2014 Nakhchivan Azerbaidzan 9.-11.7.20149.7.2014
Masters World Cup 2014 Nakhchivan Azerbaidzan 9.-11.7.201410.7.2014
Masters World Cup 2014 Nakhchivan Azerbaidzan 9.-11.7.201411.7.2014
Artic Midsummer Strength Seminar, Rovaniemi11.7.2014
Artic Midsummer Strength Seminar, Rovaniemi12.7.2014
Artic Midsummer Strength Seminar, Rovaniemi13.7.2014
Kansalliset (+kv.) kilpailut, Rovaniemi13.7.2014
Kulta-Kallen punttikisat, Cup, Ulvilan Leineperi19.7.2014
Punttileiri, Kisakallio, Lohja22.7.2014
Punttileiri, Kisakallio, Lohja23.7.2014
Punttileiri, Kisakallio, Lohja24.7.2014
Punttileiri, Kisakallio, Lohja25.7.2014
Valmentajapäivät, Kisakallio, Lohja25.7.2014
Punttikarnevaalit, Kisakallio, Lohja25.7.2014
Baltic Cup Championships 25.-27.7.2014, Cup, Kisakallio, Lohja25.7.2014
Baltic Cup Championships 25.-27.7.2014, Cup, Kisakallio, Lohja26.7.2014
Baltic Cup Championships 25.-27.7.2014, Cup, Kisakallio, Lohja27.7.2014
Leader Cup 4, kansalliset kilpailut, Tampere7.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina16.8.2014
20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailut, Rovaniemi16.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina17.8.2014
20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailut, Rovaniemi17.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina18.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina19.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina20.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina21.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina22.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina23.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina24.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina25.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina26.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina27.8.2014
2nd Summer Youth Olympic Games, Nanjing, Kiina28.8.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska30.8.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska31.8.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska1.9.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska2.9.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska3.9.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska4.9.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska5.9.2014
Masters MM 2014 Kööpenhamina Tanska6.9.2014
Etelä-Suomen mestaruuskilpailut, Pori6.9.2014
Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut, Lohtaja6.9.2014
Etelä-Suomen mestaruuskilpailut, Pori7.9.2014
Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut, Lohtaja7.9.2014
Ruska Cup, kansalliset kilpailut, Cup, Rovaniemi20.9.2014
Kahvakuulaurheilun SM-kisat (LC), Oulu27.9.2014
Atskin Puntti, kansalliset kilpailut, Cup, Lohja18.10.2014
17- ja 20-vuotiaiden PM-kilpailut, Landskrona24.10.2014
Kansalliset kilpailut, Cup, Pori25.10.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan4.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan5.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan6.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan7.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan8.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan9.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan10.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan11.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan12.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan13.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan14.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan15.11.2014
Tattu Lundin muistokilpailut, Cup, Oulu15.11.2014
Yleisen sarjan MM-kilpailut, Almaty Kazakstan16.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros20.11.2014
Leader Cup 5, kansalliset kilpailut, Tampere20.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros21.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros22.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros23.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros24.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros25.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros26.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros27.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros28.11.2014
20- ja 23-vuotiaiden EM-kilpailut, Limasol, Kypros29.11.2014
Seurajoukkueiden loppuottelu, Rovaniemi29.11.2014
Opiskelijoiden MM-kilpailut, Chiangmai, Thaimaa5.12.2014
Opiskelijoiden MM-kilpailut, Chiangmai, Thaimaa6.12.2014
Opiskelijoiden MM-kilpailut, Chiangmai, Thaimaa7.12.2014
Opiskelijoiden MM-kilpailut, Chiangmai, Thaimaa8.12.2014
CUP-finaali, paikka avoin13.12.2014
Peruskoululaisten mestaruuskilpailut, Rovaniemi7.2.2015
Peruskoululaisten mestaruuskilpailut, Rovaniemi8.2.2015
Yleisen sarjan SM-kilpailut, Tampere21.2.2015
Yleisen sarjan SM-kilpailut, Tampere22.2.2015
Masters SM-kilpailut, Rovaniemi10.4.2015
Masters SM-kilpailut, Rovaniemi11.4.2015
Masters SM-kilpailut, Rovaniemi12.4.2015

» Ilmoita tapahtuma


 

Johtokunnan päätöksiä

Muutos kilpailutoiminnan sääntöihin  

Vahvistettiin tarkennukset teknisen valiokunnan esityksen mukaisesti.

_________________________________________________________________

Tulosrajat vuoden 2015 yleisen sarjan SM-kilpailuihin 

Uudet tulosrajat löytyvät täältä.

_________________________________________________________________

Pohjois-Savon piirinmestaruuskilpailut 

Hyväksyttiin Kiuruveden Urheilijoiden anomus kilpailujen siirrosta. Uusi ajankohta on 15.2.2014. 
_________________________________________________________________

Dopingsakot seuroille  

Seurojen seurasakot dopingrikkeistä vahvistettiin vuodelle 2014 seuraavasti:  

1. Dopingrikkomus 1500€ 
2. Dopingrikkomus kahden vuoden sisällä 3000€ lisäsakko ja varoitus 
3. Dopingrikkomus kahden vuoden sisällä 6000€ lisäsakko ja sulkeminen pois liiton toiminnasta yhdeksi vuodeksi 
_________________________________________________________________

Seurasiirrot 

Seuravaihtopyyntöjä ei tullut. 
_________________________________________________________________

Kevätliittokokous 2014 

Kokous pidetään 26.4.2014 Vierumäellä. 
_________________________________________________________________

Vuoden parhaat 2013

Alle 15v. poikanostaja Jasper Kosonen, 150€ stipendi
Alle 15v. tyttönostaja Kirsi-Marja Mukkala, 150€ stipendi
Alle 17v. poikanostaja Jesse Nykänen, 150€ stipendi
Alle 17v. tyttönostaja Iida Peltola, 150€ stipendi
Alle 20v. miesnostaja Henri Kaikkonen, 150€ stipendi
Alle 20v. naisnostaja Anni Rastas, 150€ stipendi 
Alle 23v. miesnostaja Milko Tokola, 150€ stipendi
Alle 23v. naisnostaja Meri Ilmarinen
Miespainonnostaja Miika Antti-Roiko, 150€ stipendi 
Naispainonnostaja Meri Ilmarinen, 150€ stipendi 
Painonnostaja Meri Ilmarinen 
Masters-miesnostaja Yrjö Haatanen 
Masters-naisnostaja Taru Itäpelto 
Auliksen malja Hannes Keskitalo 
Kahvakuulaurheilija Marko Pääkkönen (miesnostaja) & Taija Merisalo (naisnostaja), 150€ stipendit
Punttikoulu Puntti-Karhut, Pori 
Seura Tampereen Pyrintö 
Seurahenkilö Aatos Hirvonen 
Teko Meri Ilmarinen, Petri Tanninen ja Jari Hirvonen: EM-kilpailuiden värisuora 
Tiedottaja Finnish Weightlifting Team -facebook ryhmä 
Tuomari Taisto Kuoppala 
Aktiivisin tuomari Määräytyy aktiivisuuskilpailun perusteella 
Valmentaja Petri Tanninen 
Yhteistyökumppani Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikkö

___________________________________________________________________

Vuoden 2016 arvokilpailuiden järjestäjät:

Peruskoululaisten mestaruuskilpailut 13.-14.2.2016   Parkanon Puntti 

Yleiset SM-kilpailut 27.2-28.2.2016   Puntti-Karhut 

Masters SM-kilpailut 15.-17.4.2016   Tampereen Pyrintö 

17v. SM-kilpailut 21.-22.5.2016   Kalajoen Junkkarit 

Tempauksen ja työnnön SM-kilpailut 6.7.2016   Tampereen Pyrintö (myönnetty TP:lle vuosiksi 2015-2020) 

20v. ja 23v. SM-kilpailut 13.-14.8.2016   Kurikan PunttiKlubi 

Etelä-Suomen mestaruuskilpailut 3.-4.9.2016   Lohja Lifting 

Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 3.-4.9.2016   Ounasvaaran Atleetti Klubi

Seurajoukkuekilpailun loppuottelu 26.11.2016   Tampereen Pyrintö 

Suomen Cupin finaali 10.12.2016   Ounasvaaran Atleetti Klubi 
_________________________________________________________________

Tempaus-lehti vuonna 2014

Tempaus-lehti ilmestyy kolme kertaa vuonna 2014. Lehden päätoimittaja on Jaarli Pirkkiö ja toimituskunta Sini Kukkonen, Tomi Tolsa ja Kimmo Kuukasjärvi.

_________________________________________________________________

15-vuotiaiden EM-kilpailujen kannustejärjestelmä

Myönnettiin Klaipedan EM-kilpailujen menestyjille valmennusstipendit vuoden 2014 kannustejärjestelmän mukaisesti:
Kirsi-Marja Mukkala 4. sija 500€
Suvi Talasterä 6. sija 350€ 

___________________________________________________________________

Ryhmä Rio

Johtokunta täydensi Ryhmä Rio-valmennusryhmää. Ryhmän Rio jäsenille SPNL kustantaa mm. vuoden leiritykset Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen leirityksessä.

Naiset: Anna Everi, Meri Ilmarinen
Miehet: Miika Antti-Roiko, Eero Retulainen, Milko Tokola

___________________________________________________________________

Baltic Cup Championships 25.-27.7.2014    

Lohja-Lifting ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät Baltic Cup Championships -kilpailut 25.-27.7.2014.

___________________________________________________________________

Kahvakuulaurheilun SM-kilpailujen osanottomaksut    

Vahvistettiin kahvakuulaurheilun SM-kilpailujen osanottomaksuksi 45€/kilpailija.

___________________________________________________________________

Lisenssimaksut kaudelle 2014    

Lisenssi- ja vakuutusmaksut pidetään ennallaan vuoden 2013 tasolla. Päätettiin lisätä valikoimaan vakuutukseton kannattajalisenssi, joka on tarkoitettu esimerkiksi painonnostoa harjoittelevien perheenjäsenille tai muille, jotka haluavat tukea SPNL:n toimintaa. Kannattajalisenssin hankkineet saavat Tempaus-lehden kotiin postitettuna.

___________________________________________________________________

15-vuotiaiden suomenennätysstandardit    

Hyväksyttiin vkvk:n esitys.

___________________________________________________________________

Uusi jäsenseura    

Johtokunta hyväksyi Team Nordic Thunder ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

___________________________________________________________________

Uusi jäsenseura    

Johtokunta hyväksyi CFO Barbell Club ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

___________________________________________________________________

Muutos 20- ja 23 -vuotiaiden SM-kilpailujen tulosrajoihin

Päätös: TVK:n esityksen mukaisesti. Uudet tulosrajat löytyvät täältä.

___________________________________________________________________

SPNL:n tuki Urheilijana Kasvu ja Kehittyminen 2013-14

 

UK&K-leiritykseen hakeneet urheilijat (TO-SU):

Ryhmä Rio (tuki 100%): Anna Everi, Milko Tokola

Ryhmä 2020 (tuki 50%: varma raja rikottuna omaan ikäryhmään): Eero Retulainen

Ryhmä 2020 (tuki 40%: harkintaraja rikottuna omaan ikäryhmään): Anni Vuohijoki, Henri Kaikkonen, Eero Oja, Kimmo Lehtikangas

Omakustanneryhmä / painonnosto: Anni Rastas, Miika Tokola, Juuso Tuulinen, Joonatan Kaikkonen (LPT-opiskelija)

 

Jr UK&K-leiritykseen hakeneet urheiljat (PE-SU):

Varma raja (50%): Jesse Nykänen

Harkintaraja (40%): Suvi Talasterä

Omakustanneryhmä / painonnosto: Annina Nisander, Joonas Kankaanpää, Samuel Kaikkonen, Mikko Brunou

 

Matkat ovat kaikille omakustanteiset. Tulokset lasketaan 20.8.2013 tehtyjen tulosten mukaan. Tuki on käytettävissä vain UK&K-leiritykseen ja poissaoloista vaaditaan sairastodistus. Ryhmään 2020 kuuluvat urheilijat, jotka nostavat syksyllä 2013 ikäryhmässä 20-vuotiaat ja ylöspäin, osallistuvat UK&K-leiritykseen sekä ovat saavuttaneet oman ikäryhmänsä arvokilpailujen harkintarajan.

Kahvakuulaleiritykseen ei ollut hakijoita.

__________________________________________________________________

NTF:n edustaja

Nimettiin Taisto Kuoppala SPNL:n edustajaksi NTF:n johtokuntaan. __________________________________________________________________

Piirinmestaruuskilpailut

Päätettiin lisäyksestä kilpailutoiminnan sääntöjen 1. pykälään (yleisiä määräyksiä):
Piirinmestaruuskilpailuista ei peritä kansallisten kilpailujen kilpailulupamaksua.
__________________________________________________________________

Sinclair-kertoimet alimpiin painoluokkiin

Tarkennettiin valintakriteerit VKVK:n esityksen mukaisesti.

__________________________________________________________________

Masters SM 2014 ja 2015

Päätettiin uusista kisajärjestäjistä vuosille 2014 (Oulun Pyrintö) ja 2015 (Rovaniemen Reipas). __________________________________________________________________

Valo ry:n jäsenanomus

Päätettiin anoa Valo ry:n jäsenyyttä. Valon hallitus hyväksyi 17.5.2013 SPNL:n varsinaiseksi jäsenekseen.
__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura   

Johtokunta hyväksyi Girevoy Sport Nummela ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

__________________________________________________________________

Varoitus

Päätettiin antaa Markku Nykäselle kirjallinen varoitus, jonka syynä on epäurheilijamainen käytös Kalajoen SM-kilpailujen yhteydessä 2.-3.3.
__________________________________________________________________

Sami Raappanan dopingtapaus    

Johtokunnan yksimielinen päätös: ADT:n valvontalautakunnan suosituksen mukaisesti Sami Raappanalle määrätään kahden vuoden urheilun toimintakielto 11.12.2012-10.12.2014 ja siitä tiedotetaan säännösten mukaisesti. Rovaniemen Reippaalle määrätään sääntöjen mukainen 1000 euron seurasakko.
__________________________________________________________________

Peruskoululaisten mestaruuskilpailut  

Jatkossa peruskoululaisten mestaruuskilpailuissa

-sallitaan nuoriso-, naisten ja miesten tangon käyttö

-tangolla ei ole minimikuormitusta

-suositellaan, että sama nostaja nostaa kaikki nostomuotonsa nostot samalla tangolla
__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura   

Johtokunta hyväksyi Haapajärven Karateseura ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.
__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura   

Johtokunta hyväksyi Sportbull Seinäjoki ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

_________________________________________________________________

Kahvakuulaurheilun sääntömuutokset

Hyväksyttiin sääntömuutokset kahvakuulavaliokunnan esityksen mukaisesti.

_________________________________________________________________

Vuoden parhaat 2012

Alle 17v. poikanostaja Joonatan Kaikkonen
Alle 17v. tyttönostaja Kirsi-Marja Mukkala
Alle 20v. miesnostaja Milko Tokola
Alle 20v. naisnostaja Anni Rastas
Alle 23v. miesnostaja Eero Oja
Alle 23v. naisnostaja Meri Ilmarinen
Miespainonnostaja Miika Antti-Roiko
Naispainonnostaja Anna Everi
Painonnostaja Anna Everi
Masters-miesnostaja Ari Välimaa
Masters-naisnostaja Pirjo Palosaari
Auliksen malja Eero Retulainen
Kahvakuulaurheilija Marko Pääkkönen
Punttikoulu Puntti-Karhut, Pori
Seura Tampereen Pyrintö
Seurahenkilö Ilpo Lindberg
Teko Kari Niemi-Nikkola ja Taisto Kuoppala: Suomalainen painonnostaja olympiakilpailuihin
Tiedottaja Jaarli Pirkkiö
Tuomari Taisto Kuoppala
Aktiivisin tuomari Ahti Hämäläinen
Valmentaja Arto Savonen
Yhteistyökumppani M&P Paino

___________________________________________________________________

Vuoden 2015 arvokilpailuiden järjestäjät:

Peruskoululaisten mestaruuskilpailut 7.-8.2.2015   Ounasvaaran Atleettiklubi

Yleiset SM-kilpailut 21.2-22.2.2015   Tampereen Pyrintö

Masters SM-kilpailut 11.-12.4.2015   Äänekosken Huima

17v. SM-kilpailut 23.-24.5.2015   Puntti-Karhut

Tempauksen ja työnnön SM-kilpailut 5.7.2015   Tampereen Pyrintö (myönnettiin TP:lle vuosiksi 2015-2020)

20v. ja 23v. SM-kilpailut 15.-16.8.2015   Herakles

Etelä-Suomen mestaruuskilpailut 5.-6.9.2015   Riihimäen Kisko

Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 5.-6.9.2015   Oulun Pyrintö

Seurajoukkuekilpailun loppuottelu 28.11.2015   Puntti-Karhut

Suomen Cupin finaali 12.12.2015   Lohja-Lifting
_________________________________________________________________

Nimityksiä v.2013

Eino Lindholm jatkaa SPNL:n nettisivujen webmasterina.
Ahti Hämäläinen jatkaa SPNL:n kilpailuvastaavana.
Taisto Kuoppala jatkaa AD-vastaavana

_________________________________________________________________

Vastuuvalmentajat olympiadille 2013-2016

Johtokunta valitsi nuorten vastuuvalmentajaksi Pekka Niemen ja aikuisten vastuuvalmentajaksi Mika Tiaisen.

Johtokunta päätti jatkaa vkvk:n esitystä vastuuvalmentajien hakuajan jatkamista 14.2.2013 asti, jotta saadaan yhteensä kaksi nuorten vastuuvalmentajaa ja kaksi aikuisten vastuuvalmentajaa.

Myös aluevalmennuskoordinaattorin hakuaikaa vuodelle 2013 jatkettiin 14.2.2013 asti.

__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura 

Johtokunta hyväksyi Parikkalan Urheilijat ry:n SPNL:n jäsenseuraksi 1.1.2013 alkaen.

__________________________________________________________________

Kahvakuulaurheilijoiden edustusasut 

Kahvakuulaurheilijoille hankitaan omat Adidas-edustusasut (20 settiä) painatuksineen. Settiin kuuluvat verryttelyhousut ja -takki sekä t-paita.

__________________________________________________________________

Suomen Olympiakomitean valtuuskunta ja vuosikokous 

Esa Lomma edustaa liittoa Olympiakomitean kokouksessa. Olympiakomitean valtuuskunnan jäsenenä jatkaa Esa Lomma ja varajäsenenä Karoliina Lundahl.

__________________________________________________________________

20-23 -vuotiaiden SM-kilpailujen tulosrajat ja ilmoittautumismenettely sarjanvaihtoineen

Johtokunta hyväksyi TVK:n esityksen. Tulosrajat ja ilmoittautumismenettely löytyvät liiton sivuilta.

__________________________________________________________________

IWF Masters Championships 2015

Johtokunta päätti järjestää kilpailut Suomessa ja julistaa kilpailut jäsenseurojen haettavaksi.

__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura

Johtokunta hyväksyi Kiuruveden Urheilijat ry:n SPNL:n jäsenseuraksi 1.1.2013 alkaen.

__________________________________________________________________

Ryhmä 2020-leiritys

Ryhmään 2020 on nimetty Kimmo Lehtikangas.

Johtokunta on päättänyt, että kun 20- tai 23-vuotias mies- tai naisurheilija ylittää oman ikäryhmänsä arvokilpailujen harkintarajan 29.10.2012 mennessa (n.1kk ennen 20/23 EM-kilpailuja), urheilija nimetään Ryhmään 2020. Ryhmään kuulumisen ehtona on osallistuminen SPNL:n tukemaan UK&K-leiritykseen.

__________________________________________________________________

Uusi jäsenseura

Johtokunta hyväksyi Lift me up ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

___________________________________________________________________

Yleisen sarjan SM-kilpailujen tulosrajat ja ilmoittautumismenettely sekä tulosrajat

-        Tulosrajan tekeminen aikaisemman käytännön mukaisesti; kerran SM-kisojen jälkeen tammikuun loppuun mennessä.

-        Ei A- ja B-ryhmiä; kaikki saman sarjan nostajat nostavat samassa ryhmässä. Sarjoja voidaan yhdistää, jos n ostajia on vähän.

-        Ilmoittautumisen voi tehdä sarjaan, johon tulosraja on tehty. Sarjan vaihdon voi tehdä aikaisemman käytännön mukaisesti kilpailuviikonlopun perjantaihin klo 18.00 mennessä joko yhden sarjan alas- tai ylöspäin.

-        Sovelletaan IWF:n 20 kilon (miehet) ja 15 kilon (naiset) sääntöä niin, että jokaisen kilpailijan on annettava alkupainonsa punnituksessa kyseisen sarjan tulosrajasta laskien. (esim. Paavo Puntti ilmoittautuu sarjaan 77 kg, johon hän on tehnyt tulosrajan tasan 220 kg. Painon pudottaminen on kuitenkin nuorelle Paavolle turhan iso urakka, joten hän päättää vaihtaa sarjaa yhden ylös, jossa tulosraja on 235 kg. Punnituksessa Paavon alkupainojen yhteistuloksen on oltava vähintään 215 kg).

-        Tulosrajoja ei muuteta, liiton nettisivuilta löytyy voimassa olevat.

___________________________________________________________________

Masters SM-kilpailujen osanottomaksun korotus

Osanottomaksua korotetaan 20 eurosta 25 euroon

___________________________________________________________________

Kansallisen kilpailun lupamaksun korotus 1.7.2012 alkaen

Kilpailulupamaksua korotetaan 20 eurosta 30 euroon

___________________________________________________________________

Uusi jäsenseura

Johtokunta hyväksyi Tahdonvoiman Timpanin SPNL:n jäsenseuraksi.

___________________________________________________________________

Vuoden 2013 ja 2014 arvokilpailuiden järjestäjät:

Suomi-Ruotsi maaottelu 2013   Parkanon Puntti

Peruskoululaisten mestaruuskilpailut 15.-16.2.2014   Kalajoen Junkkarit

Yleiset SM-kilpailut 1.-2.3.2014   Parkanon Puntti

Masters SM-kilpailut 12.-13.4.2014   Rovaniemen Reipas

17v. SM-kilpailut 24.-25.5.2014   Puntti-Karhut

Tempauksen ja työnnön SM-kilpailut 6.7.2014   Tampereen Pyrintö

20v. ja 23v. SM-kilpailut 16.-17.8.2014   Ounasvaaran Atleetti klubi

Etelä-Suomen mestaruuskilpailut 6.-7.9.2014   Puntti-Karhut

Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 6.-7.9.2014   Lohtajan Veikot

Seurajoukkueiden loppuottelu 29.11.2014   Ounasvaaran Atleetti Klubi

Cup Finaali 12.12.2014   Olympianostajat

___________________________________________________________________

Ryhtiliikkeen toiminnan siirtäminen SPNL:n alle

Suomalaisen Ryhtiliikkeen toiminta päätettiin ottaa 1.1.2012 alkaen SPNL:n alle.

___________________________________________________________________

Uusi jäsenseura

Johtokunta hyväksyi Defense Fightclub Heracles Valkeakoski ry:n SPNL:n jäsenseuraksi.

___________________________________________________________________

SPNL:n toiminnanjohtajan valinta

Johtokunta on valinnut Tomi Tolsan SPNL:n toiminnanjohtajaksi 1.2.2012 alkaen.

__________________________________________________________________

ADT-vastaava

Taisto Kuoppala toimii ADT-vastaavana 22.10.2011 alkaen.

__________________________________________________________________

20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailujen osanottomaksujen suuruus v.2011

Urheilijan ottaessa osaa vain yhteen ikäluokkaan on osanottomaksu 25€. Urheilijan ottaessa osaa kahden ikäryhmän kilpailuun on osanottomaksu 35€.

__________________________________________________________________

Erivapauden myöntäminen

Johtokunta on myöntänyt Heidi Harjulle erivapauden käyttää omaa asuaan työntönostossa Kazanin EM-kilpailuissa, mikäli IWF:n kilpailuasua koskeva sääntötulkinta sen sallii.

___________________________________________________________________

Seuravaihdot kahvakuula

Sami Kurvinen siirtyy 1.4.2011 alkaen Suomen kahvakuula ry:stä Kuusamon Erä-Veikkoihin

Kimmo Kuukasjärvi siirtyy Kahvakuulaharjoittelu ry:stä Suomen Kahvakuula ry:hyn

___________________________________________________________________

Uudet jäsenseurat

Loimaan Voimailijat ry, JM Kuntosali ry

____________________________________________________________________

Tiedotettavaa 8.3.2011:

- Tempauslehti ilmestyy v.2011 kaksi kertaa: 23.5.2011 ja 17.10.2011. Materiaalit kootaan 1.5. ja 1.10. mennessä: tempaus(a)gmail.com

- Keravan Titaanit ry. on vaihtanut nimensä virallisesti. Uusi nimi on Porlammin Pamaus ry. Muutos on tullut voimaan 15.2.2011.

- Kilpailutoiminnan sähköpostiksi on avattu spnlkilpailuvastaava(a)gmail.com . Meili toimii kilpailuasioiden hoidossa.

- Hyväksytyt jäsenhakemukset: Pornainen Heavy Team ry. ja Kuusamon Erä-Veikot ry.

____________________________________________________________________

Seurasiirrot:
                        Vanha seura, Uusi seura
Heli Myllymäki Töysän Veto, Tampereen Pyrintö
Tea Grönman Puntti-Karhut, Tampereen Pyrintö

____________________________________________________________________

Hyväksytyt jäsenhakemukset

Oulun Karateseura ry
Lempäälän Kisan Painonnoston tuki ry

____________________________________________________________________

SM-kilpailujen osallistumismaksut on hyväksytty seuraavasti:

Yleisen sarjan SM-kilpailut 30 €
Tempauksen ja työnnön Sinclair SM 25 €
Nuorten ja 23 v SM 20 €
17 v SM 20 €
Veteraanien SM 20 €
Peruskoululaisten mestaruusk. 15 €
Kahvakuula SM 20 €
____________________________________________________________________

Etelä- ja Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut

- nimenmuutos: Etelä- ja Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut (vanha nimitys aluemestaruuskilpailut)
- ei tulosrajoja
- suositus kaksipäiväisistä kisoista
- osanottomaksut liiton kautta
- liitto hankkii asianmukaiset mitalit

-------------------

Suomen cupin kiertopalkinnot

Päätettiin hankkia Suomen cupin kiertopalkinnot 2010 loppuotteluun miehille ja naisille. Kiertopalkinnon saa omakseen neljällä kiinnityksellä tai kolmella peräkkäisellä voitolla.

-------------------

Suomen ennätykset

Kaikkien ikäluokkien ( 17-v, 20-v, 23-v, yleiset, veteraanit) Suomen ennätyksiksi hyväksytään
kansallisissa ja sitä ylemmissä kotimaisissa ja kansainvälisissä kilpailuissa tehdyt ennätystulokset.

Päätös on jälkikäteen voimassa 01.01.2010 alkaen.

-------------------

Jäsenhakemus

Äänekosken Voimaillijat on hyväksytty Painonnostoliiton jäsenseuraksi.

-------------------

Ahti Hämäläinen on nimetty kilpailuvastaavaksi

Kisoihin liittyvissä kysymyksissä Ahti Hämäläiseen voi olla yhteydessä sähköpostitse ahti.hamalainen(a)gmail.com
tai gsm 0400-435590

-------------------

Painonnostoliiton palvelumaksu 2011

Palvelumaksu vuodelle 2011 pysyy ennallaan 150 €. Palvelumaksu oikeuttaa maksavat seurat saamaan SPNL:n
tarjoamaa tiedotus-, koulutus- ja valmennuspalvelua, sekä Tempaus-lehden. Seurat kuuluvat myös Liikunnan toimintavastuu ja vapaaehtoistyöntekijöiden vakuutuksen piirin.

SM-kilpailuihin osallistumisoikeus edellyttää, että seura on maksanut palvelumaksun eräpäivään mennessä.
(Veteraanien SM-kisoihin ei vaadita palvelumaksun maksamista).

-------------------

Omakustannematkat

Arvokisoihin 2011 lähetetään ainoastaan varman rajan tehneet nostajat ja liiton valitsemat valmentajat liiton kustannuksella. Harkintarajan ylittäneet nostajat matkustavat täysin omakustanteisesti.

Omakustannusosuudet on maksettava liiton tilille 7 vrk ennen matkan alkamista.

-------------------

20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailujen ilmoittautumismenettely

Nykyistä 20- ja 23-vuotiaiden SM-kilpailujen ilmoittautumismenettelyä on täydennetty siten, että tulosrajan tehnyt urheilija voi ilmoittautua myös joko sarjaa ylemmäksi tai alemmaksi siitä mihin sarjaan hän on tulosrajan tehnyt.
Uutta ilmoittautumismenettelyä noudatetaan jo vuoden 2009 SM-kilpailuissa.

23-vuotiaiden SE-tulosten hyväksyminen ja kirjaaminen

Nykyisen käytännön lisäksi 23-vuotiaiden uusiksi SE-tuloksiksi hyväksytään ja kirjataan myös 23-vuotiaiden PM-ja EM-kisoissa tehdyt SE-tulokset.
Hyväksyminen ja kirjaaminen aloitetaan jo tämän vuoden kisoista.

-------------------